ساعت

تقویم

اوقات شرعی

اخبار > طرح ضیافت اندیشه ویژه اساتید دانشگاه علوم پزشکی

 


نسخه چاپي ارسال به دوست

طرح ضیافت اندیشه ویژه اساتید دانشگاه علوم پزشکی

دفتر هم اندیشی اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار کرد

دوره ضیافت اندیشه که هر ساله در ماه مبارک رمضان برای اعضاء هیئت علمی از سوی دفتر هم اندیشی اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار می گردد،

بــــــــــــــــــــزودی تمام جلسات جهت دانلود بارگـــــــــــــذاری میشود

 امسال در دو نوبت از روزهای یکشنبه 30 خردادماه لغایت چهارشنبه 2 تیرماه و همچنین از روز شنبه 12 تیرماه لغایت سه شنبه 15 تیرماه 1395 اجراء می شود.


یکشنبه 30 اردیبهشت ماه 95 دکتر عبدالعظیم کریمی عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات تعلیم و تربیت اسلامی و مدیر ملی مطالعات بین المللی تیمز و پرلز در مراسم افتتاح دوره ضیافت اندیشه که توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و با حضور اعضاء هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در محل کارگاه شماره 1 دانشکده پرستاری و مامایی برگزار شد بیان داشت: بازنگری و مفهوم واژگان کلیدی تعلیم و تربیت، رویکرد تهذیبی به تعلیم و تربیت اسلامی است و پیش فرض هایی که به صورت غلط در تعلیم و تربیت اسلامی وجود دارد باید در آن زدایشی انجام شود و با یک ذهن پاک و شفاف به سمت مفاهیم ناب قرآنی و تعلیم و تربیت اسلامی گام برداشت.
 
عضو هیات علمی پژوهشگاه تعلیم و تربیت اسلامی افزود: تمامی سرمایه های فطری و درون مایه های دینی در فطرت انسانها وجود دارد و وظیفه مربیان و اولیاء این است که قابلیت های ممکن در تعلیم و تربیت را بدون آنکه دست کاری، مداخله یا یک انتقال مصنوعی برای دانش بیرونی داشته باشند، بسترسازی و شکوفا کنند.
 
کریمی خاطرنشان کرد: در حقیقت تعلیم و تربیت اسلامی بر اساس تزکیه و حالت مغنی گری است. یعنی آب را باید از چاه کشید نه اینکه آب به چاه ریخت و این یک رویکرد استخراجی و اکتشافی در مقابل رویکرد انتقالی و اکتسابی به حساب می آید و خلق یک پارادایم جدید در تربیت اسلامی است.
 
وی در خصوص مولفه های اسلامی تصریح کرد: به لحاظ جامعه شناختی و روانشناختی تربیتی، اساتید دانشگاهها باید در تعامل با دانشجویان در چگونگی تدریس، نوع ارتباط نافذ، فضای کلاس درس و مناسبات انسانی و اخلاق حرفه ای در کلاس از مولفه های اسلامی برخوردار باشند و عوامل انگیزشی در تعلیم و تربیت اسلامی را بر اساس روشهای قرآنی که شامل رمز افکنی، پرسشگری، ابهام و ایهام، تهییج و تحریک ذهنی، فضا سازی ذهنی و آمادگی عاطفی می باشند را سرلوحه ی کار خود با دانشجویان قرار دهند.
 
مدیر ملی مطالعات بین المللی تیمز و پرلز در خصوص مقایسه رویکردهای تربیت اسلامی و روش شناسی تطبیقی گفت: در تربیت اسلامی دانش زایی در مقابل دانش افزایی، استخراج در مقابل انتقال، اکتشاف در مقابل اکتساب، روش فعال در مقابل روش منفعل، روش مستقیم در مقابل غیرمستقیم و غیرکلامی و الهامی در برابر کلامی و خطابه ای قرار می گیرد که در روش شناسی تطبیقی نوع نگاه مقایسه تعلیم و تربیت اسلامی با سایر مکاتب است که برجستگی و بارز بودن تعلیم و تربیت اسلامی را در مقابل مکاتب دیگر به خوبی نشان می دهد.
 
عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات تعلیم و تربیت اسلامی در پایان اظهار داشت: هدف نهایی از تشکیل این کارگاه، تدوین و تکوین دیدگاه تعلیم و تربیت اسلامی در جمع اساتید است که با یک رویکرد خلاقانه و نگاهی نو و شاداب به فضای تدریس و روش و منش تعلیم در فضای دانشگاهی می پردازد.

 

دانلود فایلهای صوتی جلسات:

 

بــــــــــــــــــــزودی تمام جلسات جهت دانلود بارگـــــــــــــذاری میشود

 

   
   

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
بازگشت به ابتدا