ساعت

تقویم

اوقات شرعی

اخبار > حلقه سیرمطالعاتی کتب شهید مطهری[7جلسه]

 


نسخه چاپي ارسال به دوست

حلقه سیرمطالعاتی کتب شهید مطهری[7جلسه]

حلقه سیرمطالعاتی کتب شهید مطهری مهر و آبان به صورت هفتگی از سوی کانون شهید مطهری با حضور حاج آقای موسوی والا و هر هفته در خوابگاه گلستان برگزار شد...

در جلسات برگزار شده به کتاب سیره نبوی پرداخته شد. در اولین جلسه حدود 30 صفحه ابتدا کتاب مطالعه و به بحث و بررسی موضوع منابع شتاخت پرداخته شد و اینکه سیره پیامبر اکرم(ص) یکی از منابع شناخت است.این سوال مطرح شد که از سیره پیامبر(ص) بهره مند نمی شویم.که به دو مانع اصلی ذیل پرداخته شد.
مانع اول: دید صفر و صد   -مانع دوم: ساختن یک شخصیت خیالی و دست نیافتنی از پیامبر(ص)   مانع سوم: جزئی نگری و نیافتن اصول ها
در ادامه به راه حل قرانی از زندگی و سیره پیامبر اکرم (ص) پرداخته شد.
جلسه دوم : در ادامه کتاب این جلسه با این سوال شروع شد که چه کسی می تواند الگو باشد ؟
هر انسانی که در مجموعه حیاتش اصول کلی داشته باشد می تواند الگو باشد.در مورد پیامبر(ص) و اصول زندگی ایشان به مباحث ذیل اشاره شد.
سعه صدر – خدا محوری  - ادب – اصل تکریم – رعایت اصول بهداشت فردی – اصل شناخت – انسان دوستی – عدالت – عبور از منیت (عدم خودخواهی) – انعطاف پذیری – اصل مدیریت – روحیه جهادی و ...
در این بخش در مورد عجله و اینکه پیامبر (ص) برای رسیدن به اهداف و مقاصدشان عجله نمی کردند نیز بحث شد. در واقع عجله حرکت غیر اصولی برای رسیدن به هدف است ؛به بیان دیگر عجله  علاقه انسان به تصاحب زود هنگام چیزی است که به آن علاقه دارد.
انواع عجله شامل : عجله معنوی و تربیتی – عجله عاطفی
عجله عاطفی : که محصول عجله عاطفی وابستگی است و درمان وابستگی : 1 - مشخص کردن مرزها علی الخصوص مرزهای عاطفی  2- خودمان را دوست داشته باشیم .   3- اکثر ظرفیت مان را به کار گیریم .   4- خودپردازی (خلوط داشتن با خود) را تقویت کنیم.

جلسه سوم : در این جلسه نیز با مطالعه مقرری مورد مطالعه به بحث پیرامون این موضوع پرداخته شد که از دلایل فاصله گرفتن عده ای از دین خدا ،قرآن و پیامبر(ص) این است که فکر می کنند هرگاه کسی دین را برای آنها آسان کرد باید از او فاصله بگیرند.
در بخش بعدی این مبحث به علایم وابستگی شامل : ترس از دست دادن طرف مقابل 2 –احساس ضعف در مقابل او  3- طرف مقابل که از دنیا برود فرد وابسته هم میمیرد در صورتی که امامان ما توجه شان به خدا بود و با از دنیا رفتن معصوم قبل از خود از بین نمی رفتند در واقع هیچ چیز ارزش وابسته شدن را ندارد جز خداوند.
جلسه چهارم :
در این جلسه به این موضوع پرداخته شد که چه زمانی انسان احساس ضعف می کند؟ وقتی هویتی نداشته باشد. وقتی انسان مورد حمایت قرار نگیرد نداشتن حامی .
وقتی انسان وابسته شود احساس ضعف می کند که نشانه های وابستگی: ترس از دست دادن طرف مقابل – هیچ وقت نمی توان از موضوع قدرت وارد شوی – برای طرف مقابل عصمت قائل هستی و ایراد های او را نمی بینی – معشوقه که برود عاشق می میمرد و در ادامه به پرسش های دانشجویان پاسخ داده شد.

جلسه 5 و 6 : چرا آدم ها جذب پیامبر(ص) می شدند؟ (یدخلون فی دین ا.. افواجا) پیامبر(ص) در اصول ثابت قدم و در فروع انعطاف پذیر بودند مردم پیامبر(ص) را تکیه گاه می دانستند. پیامبر(ص) مرزبندی داشتند.
در بخش دوم این جلسه ادامه در مان وابستگی بیان شد : راه پنجم درمان وابستگی:  بی توجهی به خواسته های ناگهانی و بی مقدمه طرف مقابل
به این نتیجه برسد که خود توانایی انجام امور خود را دارد.
داشته ها را بیشتر از نداشته ها مرور کند.
احساس نکند که او یک منجی است.
با خود برخورد جمعی داشته باشد(قرآن می گوید ابراهیم (ع) یک ملت بود)
مدیریت برخوردهای عاطفی
نقاط قوت و ضعف را با هم ببینیم.
جلسه 7 : در این جلسه به ویژگی های شخصیتی و زندگی نامه پیامبر(ص) پرداخته شد.
انسانها خواسته یا ناخواسته سخت تحت تاثیر فضای موجود (خوب یا بد )هستند و اگر نخواهند تحت تاثیر فضای موجود باشند باید برای خود یک فضای جدید درونی ایجاد کنند در عین حال که در فضای بیرون حضور دارند . فضای درونی داشتند و خیلی نرم برخلاف جریان عمومی حرکت می کردند .
پیامبر (ص) قدرت حمایت گری ویژه ای داشتند کسانی  را که به سمت خدا می رفتند به طور ویژه حمایت می کردند و این حمایت او را قدرتمند تر می کرد.
پیامبر (ص) در برابر امر خدا تسلیم بودند – با آدم های ضعیف ارتباط داشتند
پیامبر(ص) ساده زیست بودند و این سادگی ایشان را جذاب تر می کرد. اجازه نمی داد کسی بی جهت بر شخصیت او مانور دهد.
پیامبر(ص) جرات اعلام محبوب ها و منفورها را داشتند. در نهایت جلسه با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
بازگشت به ابتدا