ساعت

تقویم

اوقات شرعی

اخبار > چهارمین جلسه گروه دین و طب سنتی کارگروه علم و دین

 


نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارمین جلسه گروه دین و طب سنتی کارگروه علم و دین

چهارمین نشست دين و طب سنتی در دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز با حضور جمع کثیری از دانشجويان اين دانشگاه 16 ارديبهشت‌ماه برگزار شد


در این نشست سرکار خام ذاكر حسينی، مدرس دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز در نشست گروه دين و طب سنتی كه امروز 16 ارديبهشت‌ماه در دفتر نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری اين دانشگاه برگزار شد، با بيان اينكه طب سنتی برای همگان عموميت ندارد و تجويزات آن به مزاج افكار وابسته است، اظهار كرد: خداوند در قرآن كريم می‌فرمايد که آب حيات‌بخش همه موجودات است؛ در این میان وظيفه آب در بدن انتقال مواد آنزيم‌ها در بدن است و آب برای همه انسان‌ها درمان است.

 وی با بيان اينكه ابن‌سينا دلايل صحت و بيماری انسان‌ها را به 9 دسته تقسيم كند، گفت: هوا يا اتمسفر، طعام و نوشيدنی‌ها، خواب و بيداری، حركت سكون، استفراغ، وزن روحی و روانی انسان‌ها تقسيم كرده است. انسان اگر به خداوند ايمان دارد نبايد در غم غوطه‌ور باشد چرا كه غم و غصه كبد را از كار می‌اندازد.

 ذاكرحسينی گفت: بهترين نوع تغذيه بر اساس تغذيه پيامبر(ص) و اهل‌بيت(ع) است. اندريا ول، نويسنده آمريكايی بر اساس حديث پيامبر اسلام (ص) مبنی بر اينكه الحلال والحلال و الحلال كتابی نوشته است به نام هشت هفته بهتر بدن كه در آن شيوه تغذيه و طعام رسول‌الله را تشريح می‌كند.

 مدرس دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز عنوان كرد: در مقايسه بين طب جديد و طب قديم چهار عنصر در طب قديم شامل آب، آتش، خاك و هوا تقسيم می‌شود كه آتش در بدن همان متابوليسم بدن است. صفرا، در بدن انسان بيلی‌روبين است. هوا همان خون است و خاك همان رسوب گلبول‌های قرمز در بدن است.

 امام صادق(ع) می‌فرمايد: اگر سرما خورديد از خدا تشكر كن چون كه ريشه جزام را درمی‌آورد. در 72 ساعت نخست سرماخوردگی مصرف هر نوع شيرينی ممنوع است.

 وی با بيان اينكه پرخوری موجب می‌شود كه معده نتواند مواد غذايی را با آب حل كند، گفت: پرخوری به كبد فشار می‌آورد و باعث افزايش صفرا می‌شود. سوزش جگر، زبری پوست، تشنگی، زردی چشم، كدورت ادرار، كم‌اشتهايی، حالت تهوع و ... از علايم صفرای بسيار است.

 

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
بازگشت به ابتدا